آموزش امن کردن وردپرس

آموزش امن کردن وردپرس
29 - اردیبهشت - 1397

وردپرس یکی از سیستم های مدیریت محتوای بسیار قوی بوده و امروزه اکثر سایت ها از این سیستم استفاده میکنند.
در این مقاله می خواهیم با انجام چند کار کاربردی امنیت وب سایت شما را بالا ببریم.

 

امن کردن وردپرس امن کردن وردپرس

 

1- تغییر نام کاربری ادمین سایت از admin به نام های دیگر:

معمولا اکثر مدیران سایت ها نام کاربری را Admin انخاب میکنند که این مورد خیلی راحت قابل حدس بوده و کار را برای هکر بسیار ساده تر خواهد کرد، سعی کنید این نام را تغییر بدهید.

 

2- تغییر پیشوند جداول دیتابیس:

به صورت عادی برای ورودپرس پیشوند جداول wp_ است که بهتر است این نام را به نام های دیگری تغییر دهید این کار به راحتی در زمان نصب وردپرس قابل انجام است اما اگر وب سایت شما نصب شده است می توانید توسط افزونه های معتبر این کار را انجام بدهید یکی از این افزونه ها WP Security Scan می باشد.

 

3- دریافت افزونه و قالب از سایت های معتبر:

این مورد بسیار اهمیت دارد بسیاری از وب سایت ها از همین طریق مورد نفوذ قرار میگیرند، حتما افزونه های مورد نیاز را از خود پیشخوان وردپرس نصب کنید و از سایت های دیگر دانلود نکنید و برای قالب نیز حتما از سایت های معتبر استفاده کنید، هکر می تواند به همراه قالب سایت فایل های مخرب خود را قرار بدهد و به راحتی به وب سایت شما درستری پیدا کند.

 

4- قرار دادن رمز روی پوشه wp-admin:

شما می توانید از داخل هاست بر روی پوشه wp-admin رمز قرار بدهید، البته این مورد در بعضی از موارد مشکل ساز خواهد شد بعضی از قالب ها فایل هایی را در این مسیر فراخانی میکنند و در صورتی که دارای رمز باشد برای کاربر مشکل ساز خواهد شد.

 

5- قرار دادن کد کپچا یا رمز های ثانویه در wp-admin:

حتما برای بخش ورود وردپرس کد کپچا یا همان کدی که برای تشخیص انسان از ربات است استفاده کنید و همچنین می توانید پسورد ثانویه ای توسط افزونه Stealth Login Page برای این بخش قرار بدهید.

زمانی که شما این مورد را رعایت نکنید هکر با قرار دادن ربات برای این قسمت هم فشار بسیار زیادی به وب سایت شما وارد خواهد کرد و هم از نظر امنیت وب سایت شما در خطر خواهد بود.

 

6- تغییر مسیر ورود به وردپرس:

همانطور که میدانید صفحه ورود به وردپرس از طریق wp-admin قابل درسترس است یکی از کارهای مهم این است که این مسیر را تغییر بدهیم تا به راحتی در دسترس همه قرار نگیرد برای انجام اینکار کافی است افزونه Protect Wp Admin را در وردپرس نصب کنید و در تنظیمات آن ادرس جدیدی برای ورود به بخش مدیریت تنظیم کرده و ذخیره کنید. آموزش تصویری آین کار را در زیر مشاهده کنید.

  • وارد تنظیمات افزونه بشوید و در تب General در قسمت 

 

تغییر آدرس ادمین وردپرس تغییر آدرس ادمین وردپرس

 

  • بعد از انجام مورد بالا وارد تب Advance Settings میشویم و تیکت بخش اول یعنی Restrict registered non-admin users from wp-admin را میزنیم و روی ذخیره کلیک میکنیم.

 

تغییر آدرس ادمین تغییر آدرس ادمین

بعد از انجام موارد بالا با خروج از بخش مدیریت یا پیشخوان وردپرس مشاهده خواهید کرد که صفحه wp-admin برای شما کار نخواهد کرد و باید آدرس جدیدی که در افزونه تنظیم کردید را در مرورگر وارد کنید تا وارد بخش میدیریت سایت بشوید.

 

7- بستن امکان اجرای فایل های php و غیره در مسیر آپلود وردپرس:

یکی از کارهای بسیار مهم بستن امکان اجرای فایل های php و غیره در مسیر wp-content وردپرس است. برای انجام اینکار به صورت زیر عمل کنید

از فایل منجر وارد مسیر wp-content بشوید

با کلیک روی اینجا فایل htaccess را دانلود کرده و در این مسیر آپلود کنید.

این فایل را از حالت فشرده خارج کنید به صورتی که به این صورت .htaccess در مسیر wp-content قرار بگیرد توجه ( توجه داشته باشید که این فایل مخفی است و اگر برای شما نمایش داده نشده است می توانید در فایل منجر تیکت قسمت نمایش فایل های مخفی را بزنید تا بتوانید این فایل را مشاهده کنید در قسمت آموزش نمایش فایل های مخفی در سی پنل می توانید این کار را انجام بدهید )

 

برای امتحان اینکه این فایل کار میکند یا خیر می توانید یک فایل به صورت مثال test.php در همین مسیر ایجاد کنید و آدرس آن را در مرورگر بزنید اگر این فایل php اجرا شد پس کار درست انجام نشده است درصورتی که کار صحیح انجام شده باشد فایل php باید به جای اجرا دانلود شود یا اینکه خطای 403 را مشاهده کنید.

 

کارهای دیگری هم برای امنیت در وب سایت های دیگر پیشنهاد می شود و همچنین افزونه های زیادی برای امنیت وجود دارد اما با رعایت موارد بالا تا حد بسیار زیادی از مشکلات امنیتی وب سایت برطرف خواهد شد.

5/5 - (5 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه های این نوشته