دقیقه مطالعه

بررسی کد وضعیت 451 Unavailable For Legal Reasons

بررسی کد وضعیت 451 Unavailable For Legal Reasons
26 - اسفند - 1400

کد وضعیت 451 Unavailable For Legal Reasons که به معنای (غیر قابل دسترس به دلایل قانونی) می باشد یک کد وضعیت خطای پروتکل HTTP است و زمانی نمایش داده می شود که یک کاربر، منبعی را درخواست می کند اما به دلایل قانونی نمی تواند ارائه شود، مانند یک صفحه وب که به دلیل ملاحظات قانونی، موقتا مسدود شده است.

شاید تا به حال با این کد وضعیت که در دسته ی ارورهای سمت کاربر قرار می گیرد مواجه نشده باشید. اما دانستن و آگاهی از آن، خالی از لطف نیست !

از جمله موقعیت هایی که ممکن است کد وضعیت 451 نمایش داده شود، در مواردی مانند زیر می باشد :

1 – خطرناک برای امنیت ملی

2 – نقض قانون کپی رایت

3 – نقض حریم خصوصی

4 – اهانت به مقدسات

5 – هر محتوایی که نقض کننده قانون یا حکم دادگاه باشد

هنگامی که در پاسخ به یک درخواست، کد وضعیت 451 بازگردانده می شود باید هدر (Link) وجود داشته باشد که مقدار آن یک URI است که به خودش ارجاع می دهد.

هدر Link نیز باید یک پارامتر rel داشته باشد که مقدار آن عبارت (blocked-by) است.

هدف از این کار نیز شناسایی سازمانی است که مسدود سازی را اجرا می کند ( ISP ، ارائه دهنده DNS یا …)، نه مرجع قانونی که مسدود سازی را الزامی ساخته است.

موردی که باید به آن توجه شود این است که مواجه با این ارور لزوما به معنای مسدود سازی از طرف نهادهای دولتی نیست، بلکه ممکن است به دلیل قانون کپی رایت، یک وب سایت از ارائه محتوا به کاربرانی که در موقعیت های جغرافیایی خاصی هستند امتناع ورزد.

که نمونه آن را می توان به پخش مسابقات ورزشی اشاره کرد که دسترسی به آن وب سایت، فقط از موقعیت های خاصی امکان پذیر باشد.

مورد دیگر مواجهه با این کد وضعیت، برای وب‌سایت‌های مستقر در خارج از اتحادیه اروپا می باشد، زیرا ممکن است از ارائه خدمات به کاربران در اتحادیه اروپا خودداری کنند، به این دلیل که نمی‌خواهند از قوانین GDPR پیروی کنند.

امیدواریم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

4.7/5 - (13 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *