دقیقه مطالعه

آموزش نحوه اضافه کردن MX رکورد در ابر آروان و کلادفلر

آموزش نحوه اضافه کردن MX رکورد در ابر آروان و کلادفلر
04 - اردیبهشت - 1402

اضافه کردن mx رکورد یکی از گام‌های اساسی برای اتصال سرور ایمیل به دامنه است. افرادی که می‌خواهند با استفاده از نام دامنه آدرس ایمیل بسازند، باید نسبت به تنظیم mx رکورد اقدام کنند. برای تنظیم این رکورد باید به کنترل پنل هاست مراجعه کرد. وب‌سایت‌هایی که از کلادفلر و ابر‌ آروان استفاده می‌کنند هم باید از طریق داشبورد این دو سرویس ابری برای اضافه کردن ام ایکس رکورد اقدام کنند. ما در این مقاله مراحل اضافه کردن mx رکورد در ابر آروان و کلاد فلر را بررسی خواهیم کرد.

رکورد dns چیست؟

دی‌ان‌اس مخفف عبارت Domain Name System است. دی‌ان‌اس‌ها دامنه را به کدها و اعدادی برای کامپیوترها تبدیل می‌کند. به کمک دی‌ان‌اس دامنه به IP تبدیل می‌شود تا اطلاعات وب‌سایت در مرورگرها نمایش داده شود.

رکوردهای DNS دستورالعمل‌ها یا نقشه‌هایی هستند که ارتباط بین آدرس IP و دامنه‌ها را مشخص می‌کنند. به کمک رکوردها درخواست‌های ارسال شده برای هر دامنه مدیریت می‌شود.

mx رکورد چیست؟

اضافه کردن ام ایکس رکورد در ابر آوران و کلود فلر

 

ام ایکس رکورد یا Mail Exchanger وظیفه اتصال ایمیل‌ها به ایمیل سرور را برعهده دارد. در واقع با استفاده از این رکورد، ایمیل‌ها از سوی ارسال‌کنندگان به سمت ایمیل سرور هدایت می‌شوند. بدین ترتیب شما می‌توانید با آدرس دامنه ایمیل‌هایی بسازید و از طریق آن محتوا دریافت کنید. در واقع mx رکورد به ارسال‌کننده‌ها مسیر ارسال ایمیل به سرور شما را نشان می‌دهد.

فرض کنید می‌خواهید ایمیل را info@parswebserver.com ارسال کنید. در ابتدا سرور ایمیل شما باید با استفاده از mx رکورد دامنه پارس وب سرور را شناسایی کند. حال سرور ایمیل شما می‌تواند بفهمد چه سرور ایمیلی مسئولیت دریافت و مدیریت ایمیل‌های شما را برعهده دارد. این رکورد ممکن است mail.parswebserver.com یا آدرس‌های دیگری باشد.

ام ایکس رکورد نیز باید به یک A رکورد متصل باشد. سپس A رکورد به سرور ایمیل دامنه هدایت می‌شود. با استفاده از A رکورد اتصال به IP میسر خواهد شد.

هر mx رکورد شامل بخش‌های زیر است:

  • نام دامنه (Name)
  • کلاس (Class) که همیشه بر روی IN تنظیم خواهد شد. منظور از IN اینترنت است.
  • تایپ (Type) که برای ام ایکس رکورد تایپ همیشه بر روی MX تعیین خواهد شد.
  • تی‌تی‌ال (TTL) که مخفف عبارت Time to live است. این پارامتر مشخص می‌کند که رکورد در چه مدت زمانی آپدیت شود. معمولا تی‌تی‌ال بر روی ۳۶۰۰ تنظیم می‌شود که معادل یک ساعت خواهد بود. افزایش تی‌تی‌ال سرعت لود را افزایش می‌دهد اما حجم اطلاعات کش شده نیز ممکن است بیش از حد زیاد شود.
  • پریفرنس (Preference) یا پرایوریتی (Priority) که این بخش اهمیت تحویل ایمیل را مشخص می‌کند.
  • دیتا (Data) که نام میزبان ایمیل سرور

ام ایکس رکورد همیشه به نام دامنه اشاره دارد. برخلاف برخی رکوردها، MX رکورد صرفا به یک آدرس آی‌پی اشاره نمی‌کند.

اضافه کردن MX رکورد در ابر آروان

ابر آروان بزرگترین شبکه و پلتفرم میزبانی ابری در ایران است و وب‌سایت‌های زیادی بر روی این سرویس ابری قرار دارند. صاحبان وب‌سایت ها زمانی که مقادیر NS دامنه را با توجه به رکوردهای ابر آروان تغییر می‌دهند، سرویس DNS برای آن دامنه فعال خواهد شد. در نتیجه باید تمام رکوردهای DNS در پنل ابر آروان تنظیم گردد تا وب‌سایت مورد نظر بدون هیچ مشکلی لود شود. در واقع ابر آروان باید بتواند دامنه و تمام زیر دامنه را بخواهند. برای اضافه کردن MX رکورد در ابر آروان مراحل زیر را طی کنید.

ابتدا وارد پنل کاربری خود شوید و روی گزینه شبکه توزیع محتوا کلیک کنید.

اضافه کردن mx رکورد در ابر آروان

 

 

حال لیست دامنه‌ها را مشاهده می‌کنید. با انتخاب دامنه از منوی سمت راست، گزینه «مدیریت رکوردها» را انتخاب کنید. حالامی‌توانید مراحل اضافه کردن mx رکورد در ابرآروان را شروع کنید.

 

تنظیم mx رکورد در ابر آروان

 

در قسمت دامنه، نام دامنه یا کاراکتر @ را برای دامنه اصلی تنظیم کنید. سپس در قسمت «مقدار» نام دامنه‌ای که سرویس ایمیل از آن دریافت می‌شود را بنویسید. دقت داشته باشید وب‌سایت‌هایی که از چند سرور ایمیل استفاده می‌کنند، می‌توانند MX رکوردهای مختلفی تعریف کنند. حتی امکان اولویت‌بندی ام ایکس رکوردها نیز در پنل ابر آروان میسر است.

 

اضافه کردن mx رکورد به ابر آروان

 

برای ثبت رکورد MX با استفاده از API هم می‌توانید از کد دستوری زیر استفاده کنید

 

curl –location –request POST ‘https://napi.arvancloud.ir/cdn/4.0/domains/example.com/dns-records’ \

–header ‘authority: napi.arvancloud.ir’ \

–header ‘accept: application/json, text/plain, */*’ \

–header ‘authorization: APIKEY 1 2 3 4’ \

–header ‘cache-control: no-cache’ \

–header ‘content-type: application/json;charset=UTF-8’ \

–header ‘pragma: no-cache’ \

–data-raw ‘{“type”:”MX”,”name”:”@”,”cloud”:true,”value”:{“host”:”mail.example.com”,”priority”:”10″},”upstream_https”:”default”,”ip_filter_mode”:{“count”:”single”,”geo_filter”:”none”,”order”:”none”},”ttl”:120}’

 

خروجی دستور dig mx رکورد هم مطابق زیر است:

 

اضافه کردن ام ایکس رکورد به ابر آروان

اضافه کردن mx رکورد در کلاد فلر

اگر دامنه‌ای را به ابر کلاد فلر (Cloudflare) متصل کنید، معمولا به صورت خودکار رکوردهای dns نیز تنظیم می‌شود. با این حال برای اضافه کردن MX رکورد در کلاد فلر به صورت دستی می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید.

۱. ابتدا وارد داشبورد کلاد فلر شوید و به بخش dns دامنه مورد نظر بروید.

 

اضافه کردن mx رکورد به کلودفلر

 

۲. حال بر روی گزینه Add record کلیک کنید.

 

اضافه کردن ام ایکس رکورد به کلودفلر

 

۳. در این بخش می‌توانید نوع رکورد را انتخاب کنید. در بخش تنظیمات کلادفلر، اضافه کردن تمام رکوردها روند تقریبا مشابهی دارد.

 

اضافه کردن mx رکورد در کلود فلر

\

۴. حال مقدار رکورد را وارد کرد و سپس روی گزینه save کلیک کنید.

 

پس از اضافه کردن MX رکورد در کلاد فلر، به رنگ آیکون ابر دقت کنید. ابر نارنجی نشان‌دهنده دریافت ترافیک از طریق کلادفلر روی dns‌ها است. ابر خاکستری نشان می‌دهد که مشکلی در اتصال رکوردهای دی ان اس به کلادفلر وجود دارد.

 

تنظیم ام ایکس رکورد در کلود فلر

 

برای حذف MX رکورد یا سایر رکوردها نیز می‌توانند از همین بخش و با استفاده از گزینه Delete اقدام کنید.

 

حذف mx رکورد در کلود فلر

سخن پایانی

اضافه کردن mx رکورد در ابر آروان و کلاد فلر از چند مرحله ساده تشکیل شده است. برای اتصال سرور ایمیل به سرور اصلی و دریافت ایمیل با نام دامنه، اضافه کردن ام ایکس رکورد به هاست ضروری است. اگر مراحل تنظیم mx رکورد را مطابق با آموزش ذکر شده انجام داده‌اید و هنوز در اتصال ایمیل سرور یا دریافت ایمیل مشکل مشاهده می‌کنید، حتما با پشتیبانی ابر آروان در ارتباط باشید. اگر هم از کلادفلر استفاده می‌کنید مشکل را با پشتیبانی هاستینگ خود مطرح کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[bws_google_captcha]