هاست نود‌جی‌اس برای چه پروژه‌هایی مناسب است؟

هاست نود‌جی‌اس برای چه پروژه‌هایی مناسب است؟
03 - تیر - 1403

نود‌جی‌اس (NodeJs) برای پروژه‌های با مقیاس بزرگ و پرفورمنس بالا می‌تواند گزینه و انتخاب خوبی باشد.

در دنیای دیجیتال امروزی، سرعت تبادل اطلاعات و همین‌طور پاسخ‌دهی سریع به درخواست‌های ارسال شده از سمت کاربر، از مهم‌ترین فاکتورهای وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های تحت‌وب می‌باشد.
نود‌جی‌اس با استفاده از قابلیت پاسخ‌دهی نامتقارن و همینطور رویداد‌محور بودن (event-driven) می‌تواند گزینه خوبی برای استفاده باشد.

هاست نود‌جی‌اس (NodeJs)

 

فهرست مطالب:


مقدمه ای بر نود‌جی‌اس (NodeJs)

هاست نود‌جی‌اس (NodeJs)

نود‌جی‌اس (NodeJs) امکان اجرای کدهای جاوااسکریپت را در سمت سرور می‌دهد.

به جای اجرای کدها در سمت مرورگر کاربر، کدها در سمت سرور اجرا و نتیجه برای کاربر ارسال و در مرورگر کاربر نمایش داده می‌شود.

نود‌جی‌اس (NodeJs) برای پردازش‌های رویداد محور با داشتن خاصیت عدم تداخل بین ورودی و خروجی (non-blocking I/O model)، می‌تواند درخواست‌های همزمان زیادی از سمت کاربران را مدیریت کند.

نودجی اس از موتور پردازش جاوااسکریپت v8 استفاده می‌کند که مشابه همین پردازشگر جاوااسکریپت، در مرورگر گوگل کروم وجود دارد. نود‌جی‌اس (NodeJs) می‌تواند در وب‌سایت‌هایی که نیاز به تعامل و ارتباط بلادرنگ (real-time communication) و ترافیک بالایی دارند به خوبی مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از مزیت‌های نود‌جی‌اس (NodeJs) امکان هندل کردن همزمان تعداد زیادی رکوئست ارسالی توسط کاربران می‌باشد بدون اینکه وقفه و یا تداخلی پیش بیاید.

از جمله تکنولوژی‌های فول‌استک که در نودحی‌اس به کار می‌رود می‌توان به

MERN (MongoDB, Express.js, React, NodeJS) و MEAN (MongoDB, Express.js, AngularJS, NodeJS) اشاره کرد که بیشترین استفاده را در پروژه‌های نودجی‌اس دارند.

Node Package Manager (NPM) نام مخزن ماژول‌ها و کتابخانه‌های نود‌جی‌اس (NodeJs) می‌باشد که قابل استفاده در اپلیکیشن‌ها می‌باشد که روند توسعه اپلیکیشن ها را افزایش می‌دهد.

در زمان تهیه این مقاله جدیدترین نسخه منتشر شده 20.14.0 می‌باشد و در صفحه مستندات نودجی اس، مستندات قوی و کامل نود‌جی‌اس (NodeJs) در دسترس می‌باشد.

همینطور آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به نود‌جی‌اس (NodeJs) را می‌توانید با کلیک بر روی لینک دنبال کنید. (جدیدترین اخبار و اطلاعات نودجی اس)

نمونه وب‌سایت‌های بزرگ که از نود‌جی‌اس (NodeJs) استفاده می‌کنند

پروژه‌های بزرگ اجرا شده با نود‌جی‌اس (NodeJs)

از جمله وب‌سایت‌ها و پروژه‌های معروفی که از نودجی‌اس استفاده می‌کنند می‌توان از موارد زیر نام برد:

Netflix, NASA, Trello, PayPal, LinkedIn, Walmart, Uber, Twitter, Yahoo, eBay, GoDaddy

 

مزیت استفاده در فرانت‌اند و بک‌اند پروژه (Full-stack JavaScript Development)

بسیاری از توسعه‌دهندگان ترجیح می‌دهند که بخش فرانت‌اند و بک‌اند پروژه از یک زبان واحد استفاده کنند تا هم پیچیدگی پروژه کمتر شود و هم کدنویسی این دو بخش با یک زبان واحد انجام شود.
با استفاده از نود‌جی‌اس (NodeJs) امکان استفاده از زبان جاوااسکریپت برای هر دو سمت فرانت‌اند و بک‌اند پروژه فراهم می‌شود.
این موضوع کمک می‌کند که ارتباط بک‌اند با فرانت‌اند پروژه به راحتی و با پیچیدگی کمتری برقرار شود.

 

استفاده از میکروسرویس‌ها (Microservices Architecture)

در نودجی‌اس امکان استفاده از میکروسرویس‌ها وجود دارد.

یکی از مزیت‌های استفاده از میکروسرویس‌ها این است که به صورت مستقل و مجزا امکان بهبود و توسعه دارند بدون اینکه در کل پروژه اختلالی ایجاد شود.
میکروسرویس‌های تعریف شده از طریق api می‌توانند با هم در ارتباط باشند.

مزایای استفاده از نود‌جی‌اس (NodeJs)

 
 اپلیکیشن‌های پویا با نودجی‌اس (Real-time Applications)

اپلیکیشن‌هایی که نیاز به ارتباط دو‌طرفه همزمان و یا انتقال دیتای همزمان و دو‌طرفه دارند می‌توان از نود‌جی‌اس (NodeJs) برای پیاده‌سازی و اجرای پروژه استفاده کرد.
به عنوان نمونه، اتاق‌های گفتگوی آنلاین (chat rooms)، پلت‌فرم‌های پخش آنلاین (live treaming)، یا پلت‌فرم‌های بازی‌های آنلاین ( online gaming platforms) از جمله پروژه‌های قابل راه‌اندازی با نود‌جی‌اس (NodeJs) می‌باشد.

پروژه‌های قابل انجام در نود‌جی‌اس (NodeJs)

در هاست‌های نودجی‌اس، پروژه‌های نود‌جی‌اس (NodeJs) زیر را برای نمونه می توان راه‌اندازی کرد:

1- دسته‌بندی کتاب‌ها (Books Directory)

در این پروژه می‌توان با استفاده از Express.js و نود‌جی‌اس (NodeJs)، با متدهای GET, PUT, POST, DELETE اطلاعات کتاب‌ها را در دیتابیس حذف، اضافه، بروز و فراخوانی کرد.

از nodemon برای استارت مجدد پروژه بعد از تغییرات استفاده کرد.

از body-parser برای خواندن و نمایش اطلاعات با فرمت JSON در پروژه استفاده کرد. در این پروژه می‌توان در سایدبار آپشن‌هایی برای پیدا کردن کتاب با مشخصات و جزئیات تعیین‌شده استفاده کرد.

نکنولوژی‌های مورد استفاده : Nodejs, Express, MongoDB (NoSQL database)

مشاهده و دانلود پروژه‌های Books Directory در گیت هاب

 

2- سایت رزومه و پورتفولیو (Portfolio)

یک رزومه خوب می‌تواند شامل خلاصه از معرفی کوتاه، مهارت‌ها، تحصیلات دانشگاهی، تجربیات کاری، گواهی‌نامه‌های اخذ شده، دوره‌های گذرانده شده، تالیفات و کتاب‌های منتشر شده، راه‌های تماس شامل شماره همراه، ایمیل کاری، لینک‌های شبکه‌های اجتماعی و سایر اطلاعات ضروری مورد نیاز می‌باشد.

برای هر کاربر اطلاعات به صورت مجزا در دیتابیس ذخیره می‌شود و یک آدرس اختصاصی برای نمایش روزمه به کاربر داده می‌شود تا با وارد کردن در مرورگر اطلاعات روزمه نمایش داه شود.

تکنولوژی مورد استفاده: HTML, CSS, Responsiveness,mongodb

مشاهده و دانلود پروژه‌های Portfolio از گیت هاب

 

3- پروژه‌های چت آنلاین (Real-Time Chat)

در این پروژه‌ها ارتباط آنلاین دو طرفه برقرار و امکان ارسال پیام و فایل بین دو منبع و سورس بدون رفرش کردن صفحه وجود دارد. در این پروژه‌ها از web sockets و socket.io استفاده می‌شود. پکیچ mongoose ارتباط با دیتابیس مونگو دی بی را در پروژه تسهیل می‌کند.

پکیج Moment امکان استفاده از تاریخ و زمان را در پروژه چت برای ما فراهم می‌کند.

تکنولوژی‌های مورد استفاده : Socket.io, Express.js, Mongoose, jQuery, Moment.

مشاهده و دانلود نمونه پروژه‌های چت در گیت هاب

 

در اپلیکیشن جستجوی شغل، هر کاربر بعد از لاگین می‌تواند پروفایل خود را تکمیل کند و اطلاعات شخصی و کاری خود را از طریق فرم‌هایی ارسال کند تا در دیتابیس ذخیره شود.

برای جلوگیری از ارسال کدهای مخرب و محافظت بک‌اند می‌توان از پکیج Helmet استفاده کرد که با تنظیم هدرهای مناسب HTTP، پروژه را در برابر برخی از آسیب‌پذیری‌های شناخته شده وب مانند حملات XSS و SQL Injection محافظت کرد.

در این پروژه‌ها می‌توان آپشن‌هایی در سمت فرانت‌اند تعریف کرد که مشاغل خاصی را بر اساس فیلترهای انتخابی، پیدا و لیست کند و برای بازدیدکننده نمایش دهد.
همینطور با استفاده از پکیج Nodemailer انواع ایمیل عضویت، فراموشی رمز عبور، اطلاع‌رسانی و فرصت‌های شغلی جدید برای کاربران ارسال کرد.

تکنولوژی‌های مورد استفاده :Nodemailer , Helmet, Routers

مشاهده و دانلود نمونه پروژه‌های جستجوی مشاغل با نود‌جی‌اس (NodeJs) در گیت هاب

 

5- اپلیکیشن مدیریت وظایف (Task Manager)

به کمک اپلیکیشن‌های تسک منیجر، امکان مدیریت و زمان‌بندی تسک‌ها در طول روز، هفته و ماه وجود دارد و با استفاده از تقویم امکان انجام زمان‌بندی برای امور روزانه وجود دارد.

برای ایجاد تسک منیجر نیاز به عملیات CRUD است که مخفف موارد (create, read, update, delete) می‌باشد.

در این پروژه نیاز به رجیستر کاربران، امکان آپلود فایل توسط کاربران، تقویم و همینطور بررسی کننده وضعیت تسک‌ها می‌باشد.

تکنولوژی مورد استفاده : Mongoose, Express.js, SendGrid, NodeJS.

مشاهده و دانلود نمونه پروژه‌های تسک منیجر در گیت هاب

 

6- وب‌سایت‌های فروشگاهی (E-commerce platform)

به استفاده از نود‌جی‌اس (NodeJs) و استفاده از پکیج express.js و دیتابیس mysql امکان راه‌اندازی فروشگاه‌های اینترنتی برای دانلود فایل‌ها و محتوای دیجیتال و یا محصولات فیزیکی وجود دارد.

در این پروژه‌ها، کاربر بعد از لاگین می‌تواند محصولاتی که برای فروش قرار داده شده‌اند را به همراه مشخصات و جزئیات و قیمت مشاهده کند و بعد از انتخاب و اضافه کردن به سبد خرید، وارد صفحه تسویه حساب شده و به درگاه بانکی هدایت شود.

اطلاعات و محصولات خریداری شده در پروفایل کاربران قابل نمایش خواهد بود. امکان سفارشی‌سازی در بخش فرانت‌اند و بک‌اند در این پروژه‌ها وجود دارد.

تکنولوژی‌های مورد استفاده: Node.js, Express.js,mysql

مشاهده و دانلود نمونه پروژه‌های فروشگاه آنلاین نود‌جی‌اس (NodeJs) در گیت هاب

 

7- ایجاد شبکه‌های اجتماعی با نود‌جی‌اس (NodeJs) (Social Media)

با استفاده از نود‌جی‌اس (NodeJs) و پکیج‌های postman,mongoose,dotenv,bcrypt,express امکان راه‌اندازی شبکه اجتماعی اختصاصی وجود دارد که می‌تواند یک موضوع و زمینه خاص داشته باشد که افراد علاقه‌مند در این زمینه می‌توانند در این شبکه عضو شده و برای همدیگر پیام و تصویر و فایل ارسال کنند.
کاربران می‌توانند پروفایل شخصی خود را داشته باشند، لینک اختصاصی خود را بسازند و پست‌های خود را منتشر کنند و پست‌های سایر کاربران را لایک کنند و کامنت بگذارند.

تکنولوژی‌های مورد استفاده : mongoose, express.js

مشاهده و دانلود نمونه پروژه‌های شبکه‌های اجتماعی با نود‌جی‌اس (NodeJs)

 

8- وب‌سایت شخصی (personal website)

امروژه اکثر وب‌سایت‌های شخصی با کمک وردپرس راه‌اندازی می‌شوند.

اما با داشتن دانش کدنویسی، امکان راه‌اندازی وب‌سایت شخصی بر اساس cms اختصاصی بر پایه نود‌جی‌اس (NodeJs) وجود دارد.

مزیتی که cms اختصاصی ایجاد شده با نود‌جی‌اس (NodeJs) به عنوان یک سیستم مدیریت محتوا در مقایسه با وردپرس دارد سبکی و سرعت بالای آن و همینطور سفارشی‌سازی و شخصی سازی بالای آن است.

تکنولوژی‌های مورد استفاده : Express.js,mongose

مشاهده و دانلود پروژه‌های وب‌سایت شخصی با نود حی اس در گیت هاب

 

9- وب‌سایت خرید و فروش و آگهی خودرو یا املاک (cars & real estate portal)

در این پروژه‌ها کاربران قادر خواهند بود بعد از ثبت‌نام و تایید ایمیل و شماره‌همراه خود، اقدام به ثبت آگهی کنند که بعد از تایید توسط مدیریت منتشر خواهد شد.

بازدیدکنندگان وب‌سایت از طریق فیلترهایی که از قبل تعیین شده است می‌توانند آگهی‌های مورد نظر خود را پیدا کنند.

روش‌های پرداخت متفاوت می‌توان در پروژه تعریف کرد. همینطور می‌توان برخی امکانات خاص را در قالب طرح‌های vip ارائه داد.

تکنولوژی‌های مورد استفاده: nodejs, express.js, mongoose

مشاهده و دانلود نمونه پروژه‌های آگهی در گیت هاب

 

امکانات هاست نود‌جی‌اس (NodeJs) پارس‌وب‌سرور

در هاست‌های نودجی‌اس پارس‌وب‌سرور، توسط بخش Nodejs Application که به صورت اختصاصی برای پارس‌وب‌سرور تهیه و توسعه داده شده است، این امکان وحود دارد که پروژه‌های خود را بر اساس دامنه و یا سابدامنه‌هایی که از قبل ایجاد کردید، راه‌اندازی کنید.

در همین قسمت شما می‌توانید ورژن خاصی از نود‌جی‌اس (NodeJs) را برای راه‌اندازی پروژه‌های خود انتخاب کنید.

با استفاده از کتابخانه pm2 شما قادر خواهید بود که خطاهای پروژه را مشاهده و در صورت نیاز، اقدام به خطایابی و دباگ پروژه کنید.

همینطور در هاست‌های نود‌جی‌اس (NodeJs) امکان استفاده از دیتابیس‌های مونگو‌دی‌بی و mysql وجودد دارد که برای ساخت دیتابیس و استفاده در پروژه می‌توانید بر حسب نیاز پروژه استفاده کنید.

در صفحه هاست نود‌جی‌اس (NodeJs) می‌توانید مشخصات و جزئیات سرویس را مشاهده کنید و از دو لوکیشن ایران و یا آلمان، هاست خود را سفارش دهد.

تحویل سرویس آنی می باشد و بلافاصله پس از پرداخت، سرویس فعال و مشخصات سرویس و دسترسی های ورود در اختیار شما قرار می گیرد.

 

راه‌اندازی پروژه نود‌جی‌اس (NodeJs) در سی پنل

بعد از ورود به سی‌پنل، در تب software، با کلیک بر روی گزینه Nodejs Application می‌توانید پروژه نود‌جی‌اس (NodeJs) خود را تعریف و راه‌اندازی کنید.

راه‌اندازی پروژه نود‌جی‌اس (NodeJs)

با استفاده از آموزش زیر می‌توانید پروژه nodejs خود را راه‌اندازی کنید :

راه‌اندازی پروژه NodeJS با قابلیت NodeJS Application

در لینک زیر می‌توانید لیست قیمت‌ها را مشاهده و سرویس انتخابی خود را به صورت ماهانه، 3 ماهه،  6 ماهه و یا سالانه سفارش دهید.

مشاهده جزئیات و خرید هاست‌های نود‌جی‌اس (NodeJs) (NodeJs) (از دو لوکیشن ایران و آلمان)

بعد از خرید سرویس هاست، همکاران پشتیبانی از طریق تیکت می‌توانند به شما در راه‌اندازی پروژه‌ها مشورت و راهنمایی دهند.

در صورت نیاز به راهنمایی در مورد راه‌اندازی پروژه و یا هر گونه سوال و یا ابهام، می‌توانید از ناحیه کاربری خود تیکت ارسال بفرمایید. (درخواست پشتیبانی)

Rate this post
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[bws_google_captcha]