دقیقه مطالعه

آموزش غیرفعال کردن دستی افزونه های وردپرس

آموزش غیرفعال کردن دستی افزونه های وردپرس
03 - مهر - 1402

وردپرس سیستم مدیریت محتوای کامل و رایگان، با نصب سریع و آسان و پشتیبانی قوی است که برای راه اندازی وب سایت های شخصی، فروشگاهی ،سازمانی و … استفاده می شود.
برای اضافه کردن امکانات جانبی مانند ایجاد محصول و فروشگاه، راه اندازی درگاه های پرداخت، بهینه کردن وب سایت و یا هر منظور دیگری افزونه هایی نوشه شده اند که این وظایف را انجام می دهند و امکانات جدید به هسته وردپرس اضافه می کنند.
اما مشکلی که ممکن است پیش آید این است که این افزونه ها توسط شرکت های مختلفی نوشته و ایجاد شده اند و هر  کدام از افزونه ها به صورت مستقل نوشته و توسعه یافته اند.
وقتی تعداد بیشتری افزونه، بر روی وردپرس نصب می شوند، ممکن است که کدهای نوشته شده یک افزونه با افزونه دیگر تداخل داشته باشد که در اینصورت وب سایت مختل شده و لود نخواهد شد.

و همینطور ممکن است وب سایت لود شود و به فعال بماند اما این عدم تداخل، فشار کاری مضاعفی را به منابع هاست شما وارد کند .

به این صورت که عموما مصرف سی پی یو هاست بالا می رود و این مورد در زمان هایی که تعداد بازدید کننده در ساعات اوج بازدید و ترافیک روزانه هستند کاملا مشهود است . (راهنمای مشاهده مصرف منابع هاست)
در اینصورت وب سایت با تاخیر و  کندی لود می شود و در سمت پیشخوان وردپرس ممکن است با خطای 500 مواجه شوید.
در اینصورت می توانید با غیرفعال کردن افزونه های وردپرس، افزونه ای که با سایر افزونه ها تداخل و مشکل را دارد پیدا کنید.

 

1- غیر فعال کردن تمام افزونه های وردپرس

برای این کار نیاز هست که شما به سی پنل لاگین کنید .  (راهنمای لاگین به سی پنل)

بعد از لاگین به سی پنل، روی گزینه file manager کلیک می کنید .

غیر فعال کردن دستی پلاگین

 

اگر دامنه وب سایت شما، دامنه اصلی هاست شما می باشد باید به فولدر public_html  بروید. اما اگر دامنه ادان شده است به همان فولدر مربوط به دامنه اضافه باید بروید. در قسمت domains ، مشخص می باشد که فولدر تعریف شده برای  دامنه اد شده کدام فولدر است.

اگر در هاست شما چند وب سایت وردپرسی راه اندازی شده است این نکته خیلی مهم است چون ممکن است تغییرات را در فایل ها و فولدرهای وب سایت دیگر انجام دهید و  نتوانید تاثیر تغییرات را روی سایت مورد نظر خود بررسی کنید.

 

فولدر پلاگین ها

فولدر plugins  در فولدر wp-content  قرار دارد. برای اینکه تمام افزونه های وردپرس را یکجا و از طریق سی پنل، غیرفعال کنید باید این فولدر را تغییر نام دهید .

برای این کار روی فولدر plugins  کلیک راست می کنیم و گزینه rename  را انتخاب می کنیم و یک عدد مثلا 1 را به انتهای نام فولدر اضافه می کنیم .

تغییر نام فولدر پلاگین ها

 

تغییر نام فولدر پلاگین ها

 

بعد از انجام این کار، تمام افزونه های وردپرس غیر فعال خواهد شد.

بعد از انجام این کار، می توانیم مصرف منابع هاست را مجدد چک کنیم (راهنمای مصرف منابع هاست)

همینطور مصرف لحظه ای رم و سی پی یو از طریق سایدبار سی پنل قابل مشاهده است . اگر درصد مصرف سی پی یو و رم کاهش یافت قطعا، مشکل از افزونه های وردپرس می باشد.

با حذف کاراکتر که در هنگام تغییر نام اضافه کرده بودیم، مجدد افزونه ها فعال می شوند.

 

2- غیر فعال کردن تکی افزونه های وردپرس

عموما افزونه هایی که جدیدا نصب شده اند  بیشتر مشکوک به اختلال با سایر افزونه ها هستند؛ یعنی وب سایت شما تا قبل از تاریخ خاصی به درستی کار می کرد اما ناگهان افت سرعت و یا کندی در وب سایت و پیشخوان مشاهده کردید.
برای این کار می توانید وارد فولدر plugins شوید و با کلیک کردن بر روی متن Last Modified ، افزونه ها را بر اساس تاریخ فولدرها که همان تاریخ نصب و یا آخرین تغییر می باشد مرتب کنید .

سورت کردن پلاگین ها

برای غیرفعال کردن افزونه ی خاصی که مدنظر ماست، روی فولدر آن کلیک راست کرده و گزینه rename  را انتخاب می کنیم و یک عدد ترجیحا 1 را به انتهای نام افزونه اضافه می کنیم .
با تغییر نام فولدر افزونه، افزونه غیرفعال می شود و می توانیم تاثیر آن را بر مصرف منابع از طیق سایدبار سی پنل و یا قسمت resource usage  بررسی کنیم .

اگر مصرف منابع تغییر کرد، مشخصا این افزونه مشکل و تداخل دارد و برای بررسی بیشتر باید از پشتیبان افزونه و یا یک وردپرس کار مشورت و راهنمایی بگیرید و یا از افزونه های جایگزین استفاده کنید.

اگر تغییری در مصرف منابع مشاهده نشد، کاراکتر اضافه شده را به انتهای نام فولدر افزونه حذف می کنیم و افزونه بعدی را تغییر نام می دهیم تا تاثیر آن را روی افزونه مشاهده کنیم .

عموما با روشی که گفته شد، افزونه ای که مشکل  و تداخل دارد شناسایی می شود و  مشکل کندی و اختلال وب سایت رفع می شود .
برای بررسی تخصصی نیاز هست که با یک متخصص و برنامه نویس مشورت و راهنمایی بگیرید .

 

3- غیر فعال کردن افزونه ها از طریق دیتابیس

روش دیگری هم برای غیرفعال کردن افزونه ها از طریق دیتابیس هم وجود دارد.

برای این کار روی گزینه phpmyadmin  کلیک می کنیم.

 

phpmyadmin

اگر شما چند وب سایت وردپرسی دارید و یا چند دیتابیس مختلف دارید، برای اینکه مطمئن شوید که کدام دیتابیس مربوط به وب سایت وردپرسی مدنظر شماست ،می توانید فایل wp-config.php  موجود در فولدر همین وب سایت را باز کنید و نام دیتابیس در این فایل در جلوی عبارت DB_NAME نوشته شده است .

پیشنهاد می شود برای اطمینان، یک نسخه بک آپ از دیتابیس تهیه کنید . با کلیک بر روی export  و با کلیک بر روی دکمه export  در صفحه جدیدی که باز می شود ،یک نسخه از دیتابیس شروع به دانلود می شود که می توانید آن را بر روی سیستم خودتان ذخیره کنید .

اکسپورت کردن دیتابیس

بعد از کلیک بر روی نام دیتابیس، جدول wp-options  را پیدا و روی آن کلیک می کنیم .

در این جدول ردیفی  با option_name  با مقدار active_plugins وجود دارد که در ستون  option_value لیست تمام افزونه هایی که در وردپرس فعال می باشد در این ردیف قرار دارد.

غیرفعال کردن پلاگین ها از طریق دیتابیس

پیشنهاد می شود مقداری که در تصویر مشخص شد را در یک  فایل متنی مثلا نوت پد ذخیره کنید تا در صورت نیاز بتوانید به طور کامل کپی و در همین محل پیست کنید.

در صورتی که بخواهید افزونه ای را غیرفعال کنید به انتهای نام آن افزونه  یک کاراکتر  مثلا عدد 1 اضافه می کنید .

و تاثیر آن را بر روی مصرف منابع بررسی می کنید . اگر تاثیری مشاهده نشد،  تغییر انجام شده را بر می گردانید و افزونه بعدی را تست می کنید.

 

چنانچه در مورد انجام هر یک از موارد بالا ابهام یا سوالی داشتید و یا با انجام موارد انجام شده ،تغییری ایجاد نشد می توانید از طریق پنل کاربری خود، تیکت ارسال کنید تا تیکت شما توسط همکاران پشتیبانی بررسی شود.  (ارسال تیکت)

4.9/5 - (9 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *