دقیقه مطالعه

راهنمای ایران اکسس کردن سایت با htaccess

راهنمای ایران اکسس کردن سایت با htaccess
16 - اردیبهشت - 1402

ایران اکسس  چیست و چه کاری انجام  می دهد؟

از جمله حملاتی که روی سایت انجام می شود حملات ddos  می باشد که از طریق چندین سرور مختلف با آی پی های مختلف درخواست های زیادی به سرور قربانی ارسال می شود به طوری که سرور مورد حمله دیگر قادر به پاسخ دادن و حتی  رجکت کردن درخواست ها نخواهد بود و عملا سرور از کار می افتد.

این حملات بیشتر توسط ربات ها و یا توسط رقیبان  انجام شود. کلمه ddos مخفف عبارت Distributed Denial of Service است و هدف از این حملات خراب کردن سرویس مورد نظر نیست بلکه شبکه و سرور مورد نظر را وادار به ناتوانی در ارائه سرویس عادی با هدف قرار دادن پهنای باند شبکه یا اتصال پذیری می‌نماید.

با استفاده از iran access کردن، دسترسی کاربران  تمام کشورها به جز کاربران داخل ایران به وب سایت شما قطع می شود یعنی کاربران داخل ایران قادر خواهند بود به وب سایت شما دسترسی داشته باشند ولی کاربران خارجی، امکان دسترسی ندارند. این کار باعث می شود تا با حملات خارجی به سمت سرور شما مقابله شود.

راهنمای ایران اکسس کردن وب سایت با htaccess

با ایران اکسس کردن وب سایت، دسترسی وب سایت شما برای تمام آی پی های خارج از ایران قطع می شود و فقط آی پی های ایران که شما در فایل htaccess تعریف شده است، می توانند به سایت دسترسی داشته باشند.
یکی از روش هایی که می توان جلوی حملات به وب سایت را گرفت و اثر این حملات را به حداقل رساند،  ایران اکسس کردن است.

یکی از علائمی که یک وب سایت تحت حمله می باشد، درصد مصرف سی پی یو هاست به 100% می رسد و عملا سایت از دسترس خارج می شود و صفحات سایت به درستی لود نخواهند شد و یا اینکه با سرعت بسیار پایین لود می شوند.

 

چطور متوجه شویم سایت تحت حمله است ؟

در قسمت راست سایدبار سی پنل، سی پی یو عدد 100 و یا نزدیک به 100درصد را نشان می دهد و همینطور در resource usge هم نمودارهای مصرف منابع را بیشتر از حد نرمال و نزدیک به 100درصد نشان می دهد و در قسمت نمودار مصرف  منابع، افزایش ناگهانی دیده می شود.
البته باید این مورد رو توجه داشته باشید که ممکن هست  اگر تبلیغات و یا ارسال پیامک های تبلیغاتی و  یا تبلیغات ایمیلی داشتید، ساعاتی بعد از ارسال و در همان روز، ورودی سایت شما افزایش ناگهانی خواهد یافت؛ نباید این مورد رو با حمله اشتباه گرفت.

همینطور در مورد سایت های خبری، ممکن است انتشار یک خبر خاص، باعث افزایش ورودی و بازدید بالا از وب سایت شما شود که طبیعتا باعث افزایش مصرف منابع و به خصوص cpu خواهد شد؛ که در این صورت نیازی به ایران اکسس کردن نیست و بهتر است که سرویس خود را به پلن های بالاتر ارتقا دهید (آموزش ارتقا به پلن های بالاتر) تا منابع بیشتری برای وب سایت شما فراهم شود.

یا اینکه از طریق ارسال تیکت، همکاران فنی پارس وب سرور در این مورد به شما مشاوره و راهنمایی خواهند داد تا وب سایت شما در صورت داشتن بازدیدهای بالا همچنان در دسترس قرار داشته باشد.

 

لاگین به سی پنل و مشاهده فایل htaccess:

برای مشاهده فایل htaccess، با استفاده از یوزر نیم و پسورد خود و با استفاده از پورت های 2082 برای http  و یا پورت 2083  به همراه https  وارد سی پنل شوید .
مثلا اگر دامنه شما yourdoain.ir  باشد لینک ورود شما به سی پنل می تواند لینک های زیر باشد.
http://yourdoain.ir:2082
https://yourdoain.ir:2083
به جای yourdoain.ir باید نام دامنه خودتون را وارد کنید.

username  و password  ورود به سی پنل، در ایمیل مشخصات سرویس خریداری شده وجود دارد. اگر یوزرنیم و پسورد سی پنل را  پیدا نکردید می توانید تیکت بزنید تا مجدد برای شما ارسال شود.

 

 

همینطور اگر می توانید وارد پنل کاربری خود در پارس وب سرور وارد شوید، وارد قسمت جزئیات هاست خود شوید و روی دکمه ورود به سی پنل کلیک کنید تا به طور مستقیم وارد سی پنل شوید.

 

ورود به سی پنل از ناحیه کاربری پارس وب سرور

 

باید توجه داشته باشید که فایل htaccess یک فایل مخفی در سی پنل می باشد و در حالت عادی، قابل نمایش نیست و باید ابتدا فایل های مخفی توسط شما قایل نمایش شود تا بتوانید این فایل را مشاهده و ویرایش کنید.

برای این کار روی file manager کلیک کنید تا محتویات و فایل های هاست شما نمایش داده شود.

 

file manager

file manager

 

 

 

setting file manger

 

وقتی روی  کلمه setting کلیک کنید یک کادر باز خواهد شد که شامل چند گزینه است. یکی از این گزینه ها    (dotfiles)show hidden files    مربوط به نمایش فایل های مخفی موجود بر روی هاست شماست که باید تیک آن را بزنید .

 

نمایش فایل های مخفی و یا دات فایل dotfiles

 

وقتی این تیک را بزنید تمام فایل های مخفی که معروف به فایل های دات فایل  (dotfiles)  یعنی فایل هایی که با دات شروع می شوند، برای شما قابل نمایش خواهند شد.

البته توجه داشته باشید با توجه به نوع وب سایت شما و نوع پروژه شما، ممکن است فایل های دیگری هم برای شما نمایش داده شود چیزی که شما در فولدر وب سایت خود مشاهده می کنید، عینا مشابه تصویر پایین نباشد.

 

 

file htaccess

 

با این کار فایل htaccess برای شما نمایش داده خواهد شد که اگر بر روی آن کلیک راست کنید، گزینه ای به نام edit    نمایش داده می شود.

با کلیک بر روی این گزینه محتویات فایل برای شما باز خواهد شد، که قابل ویرایش خواهد بود و می توانید آن را ویرایش کنید؛ کدهایی جدید به آن اضافه کنید و یا کدهای قبلی آن را حذف کنید و یا تغییر دهید.

 

ویرایش فایل htaccess

 

به یاد داشته باشید که برای اینکه تغییرات شما ذخیره شود باید حتما بر روی دکمه save changes  در سمت راست بالای صفحه کلیک کنید.

 

 

ذخیره تنظیمات با کلیک بر روی save changes

 

فایل htaccess کجاست؟

اگر وب سایت شما وردپرسی است و روی هاست شما فقط یک دامنه دارد که همان دامنه اصلی است، فولدر اصلی وب سایت شما همان فولدر public-html  است که می توانید  فایل htaccess را در این فولدر پیدا کنید.
اگر دامنه وب سایت شما به صورت اددان دامنه، به هاست اضافه شده است می توانید فولدر اصلی سایت خودتان را با مراجعه به منوی domains  در سی پنل مشاهده کنید. وقتی روی گزینه domains کلیک کنید، وارد صفحه ای خواهید شد که در آن لیست دامنه های اضافه شده، سابدامنه ها و دامنه های پارک شده را مشاهده خواهید کرد.

 

مشاهده لیست دامنه ها، سابدامنه ها و دامنه های پارک شده در سی پنل

 

جلوی نام هر کدام از دامنه ها و سابدامنه ها، مسیر و نام فولدری که محتویات سایت  در آن قرار دارد، نمایش داده شده است که می توانید فایل htaccess  را درون همان فولدر پیدا کنید و یا اگر وجود ندارد آن را بسازید که در ادامه روش ساختن فایل htaccess را توضیح خواهیم داد.

 

 

فولدر مربوط به هر دامنه و یا سابدامنه

 

(تصویر بالا یک مثال است و  برای راهنمایی درج شده است و این صفحه برای شما،  بر اساس نام دامنه و یا سابدامنه های وب سایت شما،   با این تصویر متفاوت خواهد بود)

برای اینکه سایت خودتان را ایران اکسس کنید، باید وارد فولدر اصلی  آن دامنه شوید. همانطور که گفته شد، اگر دامنه سایت شما دامنه اصلی سایت باشد، باید فایل htaccess موجود در فولدر پابلیک public_html را ویرایش کنید و کد ایران اکسس رو به فایل htaccess اضافه کنید و اگر دامنه وب سایت شما اددان دامنه است و یا اگر پروژه شما، غیر از فولدر اصلی هاست می باشد، باید مسیر آن دامنه و یا سابدامنه را پیدا کنید  و   به فایل htaccess همان فولدر باید اضافه کنید.

چون بسیاری از تنظیمات یک وب سایت در داخل این فایل ذخیره می شود، تقریبا تمام وب سایت ها، فایل htacces را دارند اما اگر در وب سایت شما این فایل وجود نداشت و یا وب سایت خودتان را به تازگی راه اندازی کردید و هنوز فایل htaccess برای شما ایجاد نشده است، به راحتی می توانید این فایل را ایجاد کنید.

 

ایجاد فایل htaccess در صورت  وجود نداشتن:

برای این کار لازم است که روی منوی  File در قسمت file manager کلیک کنید و در پنجره باز شده عبارت  htaccess. را وارد کنید. توجه داشته باشید که در ابتدای نام این فایل، یک نقطه وجود دارد.

 

ایجاد فایل در فایل منیجر سی پنل

 

ایجاد فایل htaccess در فایل منیجر سی پنل

 

و بعد از ایجاد این فایل، روی آن کلیک راست می کنید و کدهای ایران اکسس را به آن اضافه و ذخیره می کنید.

 

راهنمای قدم به قدم اضافه کردن کدهای ایران اکسس:

برای ایران اکسس کردن کافی است مراحل زیر را انجام دهید :

1- فایل htaccess را روی سیستم خودتون دانلود کنید و در جایی ذخیره کنید تا در صورت نیاز یک نسخه بک آپ از فایل htacess قبل از انجام تغییرات داشته باشید. (بر روی آن کلیک راست کنید و اولین گزینه یعنی download را انتخاب کنید)

2- فایل حاوی کدهای ایران اکسس را پارس وب سرور دانلود کنید (دانلود فایل ایران اکسس  فرمت : text  | حجم : 50 کیلوبایت)

3- بعد از دانلود فایل بر روی سیستم خودتان، در یک تکست ادیتور مثل notepad ویندوز فایل را باز کنید. محتویات این فایل شامل کدها و آی پی های مجاز می باشد که می توانند به سایت شما دسترسی داشته باشند.

 

محتویات فایل ایران اکسس

 

4- از ابتدای فایل تا آخرین خط فایل را کپی کنید ( می توانید وقتی در ابتدای فایل هستید دکمه های ctrl+shift+end  را همزمان بگیرید و سپس دکمه های ctrl+c را بزنید و یا اینکه با ماوس کل متن را انتخاب کنید و آن را بعد از انتخاب، کپی کنید)

5- روی فایل htaccess کلیک راست کنید و گزینه edit را کلیک کنید تا فایل htaccess باز شود تا بتوانید آن را ویرایش کنید

6- به انتهای فایل htacess بروید و کدهایی را که کپی کردید با زدن دکمه های ctrl+v اضافه کنید یا کلیک راست کنید و گزینه paste را انتخاب کنید.

7- بعد از اینکه کدها اضافه شد، فایل را با زدن بر روی گزینه save changes ذخیره کنید .

8- بعد از انجام این مراحل سایت شما ایران اکسس شده است، می توانید مجددا مصرف منابع مثل سی پی یو و رم هاست خودتان را از قسمت سایدبار سی پنل و یا resource usage بررسی کنید.

 

نکات مهم در مورد ایران اکسس کردن وب سایت :

این نکته را توجه داشته باشید که ایران اکسس کردن سایت باید کوتاه مدت و مقطعی (در حد چند ساعت و نهایتا یک شبانه روز ) باشد چون روی سئوی سایت اثر منفی داشته و چون مانع از ورود بات های گوگل و سایر ربات های جستجو می شود و این کار باعث می شود که گوگل و سایر موتور های جستجو چون دسترسی به وب سایت شما را از دست می دهند، وب سایت شما را دان  (Down)  و غیر فعال تشخیص می دهند.

برای همین وقتی ورودی از خارج از ایران را مسدود می شود، در صورتی که بیشتر از  یک محدوده زمانی خاص و کوتاه  استفاده شود باعث ضربه زدن به سئوی سایت و افت بازدیدهای ورودی سایت در آینده خواهد شد.

حتما زمان و تاریخ ایران اکسس کردن و خارج کردن از ایران اکسس، را  برای بررسی نتیجه و همینطور ثبت در تاریخچه ایران اکسس شدن یادداشت کنید.

 

خارج کردن از حالت ایران اکسس:

برای خارج کردن از حالت ایران اکسس کافی است مجدد فایل htaccess را باز کنید و کدهایی را که انتهای آن اضافه کردید را حذف کنید و مجدد فایل را ذخیره کنید.
توجه کنید که  فقط کدهایی که مربوط به ایران اکسس را اضافه کردید را حذف کنید و سایر کدهایی که از قبل وجود داشت نباید پاک شود.

در زمان حذف و اضافه کردن کدهای ایران اکسس، ذقت داشته باشید سایر کدهای موجود در فایل htaccess حذف و یا تغییر نکند چون ممکن است که باعث اختلال در عملکرد وب سایت شود.

چنانچه به اشتباه کدهای قبلی را پاک کردید و یا مطمئن نیستید می توانید از فایل بک آپی که از فایل  htaccess که دانلود کردید استفاده کنید و محتویات آن را کپی و در فایل موجود در هاست paste  کنید.

 

سخن آخر

چنانچه در این مورد ایران اکسس چیزی از قلم افتاده است و یا اینکه هنوز سوال و ابهامی دارید که در این مقاله به آن اشاره نشده است، می توانید در قسمت نظرات همین پست، نظر خود را ارسال کنید و یا  از طریق قسمت گفتگوی آنلاین، در هر ساعت از شبانه روز پیام بگذارید.

همینطور  می توانید از طریق ارسال تیکت از بخش کاربری، سوال و ابهام خود را بپرسید تا  همکاران فنی پارس وب سرور، در اسرع وقت سوال و یا مشکل شما را بررسی و در این مورد شما را راهنمایی کنند.

4.3/5 - (12 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه های این نوشته

  • parswebserver گفت:

    سلام ممنون از شما کاربردی بود

  • امید گفت:

    سلام . تشکر و سپاس از مجموعه محترم پارس وب سرور . مطلب آموزشی بسیار مفید و کاربردی بود که برای ایران اکسس کردن وب سایت ها در زمان حمله بسیار مفید و کاربردی هست . لطفا از این نوع مقالات بیشتر منتشر کنید

تازه های وبلاگ
جلوگیری از ارتباط لینک های خارجی پیشخوان وردپرس

جلوگیری از ارتباط لینک های خارجی پیشخوان وردپرس

02 - آبان - 1401
رفع ارور defer parsing of javascript در وردپرس

رفع ارور defer parsing of javascript در وردپرس

30 - شهریور - 1401
آموزش حل مشکل get refreshed fragments در سرویس های ووکامرس

آموزش حل مشکل get refreshed fragments در سرویس های ووکامرس

20 - شهریور - 1401
بررسی آمار Analog Stats در سی پنل

بررسی آمار Analog Stats در سی پنل

16 - شهریور - 1401
مشاهده لاگ های سایت در Raw Access سی پنل

مشاهده لاگ های سایت در Raw Access سی پنل

10 - شهریور - 1401
معرفی سرویس Webalizer در سی پنل

معرفی سرویس Webalizer در سی پنل

06 - شهریور - 1401
معرفی سرویس آمار سی پنل Awstats

معرفی سرویس آمار سی پنل Awstats

30 - مرداد - 1401
معرفی سرویس Virus Scanner در سی پنل

معرفی سرویس Virus Scanner در سی پنل

27 - مرداد - 1401
معرفی قابیلت Track DNS در سرویس های سی پنل

معرفی قابیلت Track DNS در سرویس های سی پنل

24 - مرداد - 1401
معرفی بخش BoxTrapper در سی پنل

معرفی بخش BoxTrapper در سی پنل

19 - مرداد - 1401
قابلیت Greylisting در سی پنل

قابلیت Greylisting در سی پنل

15 - مرداد - 1401
آموزش مسدود سازی IP با استفاده از IP Blocker سی پنل

آموزش مسدود سازی IP با استفاده از IP Blocker سی پنل

12 - مرداد - 1401
ایجاد رکوردهای DNS در ZoneEditor سی پنل

ایجاد رکوردهای DNS در ZoneEditor سی پنل

09 - مرداد - 1401
بررسی Bandwidth در سرویس سی پنل

بررسی Bandwidth در سرویس سی پنل

06 - مرداد - 1401
بررسی آمار بازدید سایت از سی پنل

بررسی آمار بازدید سایت از سی پنل

02 - مرداد - 1401
کد EPP چیست

کد EPP چیست

07 - تیر - 1401
جلوگیری از دریافت ایمیل های خاص در سی پنل

جلوگیری از دریافت ایمیل های خاص در سی پنل

05 - تیر - 1401
آموزش ایجاد ساب دامنه در هاست سی پنل

آموزش ایجاد ساب دامنه در هاست سی پنل

01 - تیر - 1401
آموزش مدیریت فضای ایمیل سی پنل

آموزش مدیریت فضای ایمیل سی پنل

29 - خرداد - 1401
آموزش رفع ارور 502 Bad gateway

آموزش رفع ارور 502 Bad gateway

26 - خرداد - 1401
چرا باید هاست اختصاصی خریداری کنیم؟

چرا باید هاست اختصاصی خریداری کنیم؟

17 - خرداد - 1402
نحوه عیب یابی وردپرس

نحوه عیب یابی وردپرس

16 - خرداد - 1402
20 راهکار برای افزایش سرعت سایت های وردپرسی!

20 راهکار برای افزایش سرعت سایت های وردپرسی!

11 - خرداد - 1402
طراحی ریسپانسیو چیست؟

طراحی ریسپانسیو چیست؟

10 - خرداد - 1402
مشاهده لاگ پایتون

مشاهده لاگ پایتون

09 - خرداد - 1402
آموزش نحوه انتقال ایمیل‌ها از یک هاست به هاست دیگر در سی پنل

آموزش نحوه انتقال ایمیل‌ها از یک هاست به هاست دیگر در سی پنل

17 - اردیبهشت - 1402
راهنمای ایران اکسس کردن سایت با htaccess

راهنمای ایران اکسس کردن سایت با htaccess

16 - اردیبهشت - 1402
آموزش نحوه اضافه کردن MX رکورد در ابر آروان و کلادفلر

آموزش نحوه اضافه کردن MX رکورد در ابر آروان و کلادفلر

04 - اردیبهشت - 1402
معرفی رکوردهای مهم

معرفی رکوردهای مهم

29 - فروردین - 1402
هاست پربازدید چیست؟ معرفی سرویس هاست پربازدید پارس وب سرور

هاست پربازدید چیست؟ معرفی سرویس هاست پربازدید پارس وب سرور

27 - فروردین - 1402