دقیقه مطالعه

7 روش برای بهبود تجربه کاربران در بازدید سایت

7 روش برای بهبود تجربه کاربران در بازدید سایت
17 - دی - 1399

در فضای بازاریابی امروز وب سایت شما به ابزاری قدرتمند تر از همیشه تبدیل شده است.
سایت شما یک فروشگاه 24 ساعته آنلاین هست که می تواند بیشتر از هر وسیله دیگری به شما برای فروش محصولات کمک کند.
همیشه تغییر سریع دنیای دیجیتال می تواند وب سایت به روز و کارآمد شما را به تدریج منسوخ کند، شاید طراحی مجدد راهکاری عالی باشد اما گاهی اوقات، هزینه مناسب این کار وجود ندارد.
ما در این مقاله می خواهیم به شما چند روش را بگوییم که به کمک آن ها سایت خود را به روز نگه دارید.

1- استفاده از صفحات سفید

در بیشتر اوقات کاربران گلایه می کنند که صفحات سفید زیادی در سایت آن ها وجود دارد که می تواند با تبلیغات یا متن های دیگری پر شوند!
با این حال استفاده از فضای سفید امری ضروری هست .
صفحه سفید باعث می شود خوانایی مطالب سایت شما بیشتر شود و کاربران بتوانند روی متن های اصلی سایت شما تمرکز کنند.
فضای سفید در اطراف متن ها حدود 20 درصد بیشتر می تواند توجه کاربران را به موضوعات اصلی جلب کند و به کاربر احساس بروز و مدرن بودن سایت شما را می دهد.
اما توجه داشته باشید فضای سفید بیش از حد هم می تواند تمرکز کاربر را دچار اختلال کند و از موضوعات اصلی منحرف شود. بنابراین بهترین حالت ایجاد یک تعادل بین صفحه سفید و موضوعات اصلی می باشد مانند سایت زیر:

2- بهینه سازی سرعت صفحات

یکی از ناامیدکننده ترین تجربیات برای کاربران شما انتظار طولانی برای بارگذاری وب سایت شماست.
با ظهور گسترده تلفن های همراه، کاربران در هر زمانی می توانند سایت ها را رصد کنند و اگر سایت شما کند باشد هیچ توجیه ای ندارد که کاربران برای لود شدن سایت شما منتظر بمانند.
طبق بررسی های آماری نشان می دهد 5 ثانیه اضافی برای لود سایت باعث از دست رفتن حدود 30 درصد کاربران می شود.
همیشه یکی بهترین روش ها برای بهینه سازی سایت، کاهش حجم تصاویر می باشد. برای این کار شما فقط کافیست تصاویر سایت را فشرده کنید تا حجم صفحات کاهش یابد.
از لینک های اضافی هم در سایت خودداری کنید و سعی کنید از سرور خود لینکی را به بیرون نفرستید تا سایت شما همیشه در وضعیت ایده آل باشد.

3- پیوند ها را متمایز کنید!

وقتی پیوندی به صفحه اضافه می کنید و انتظار دارید کاربر روی آن کلیک کند باید این نکته را در نظر داشته باشید که این پیوند ها دارای شکل، فونت و رنگ متفاوت با سایر نوشته ها باشد تا نظر کاربر را جلب کند.
کاربر حرفه ای وب، می داند کلماتی که با رنگ آبی مشخص شده اند یا زیر آن خط کشیده هست به معنای یک پیوند می باشد که با کلیک بر روی آن می تواند وارد صفحات مربوط به آن ها شود.
هنگام لینک دادن بیش از حد ، دیگر به فکر طولانی بودن آن نباشید. عناوین پیوند طولانی تر باشد ، شناسایی آنها آسان تر است.
مانند: برای مشاهده سرور های اختصاصی پارس وب سرور کلیک کنید

4- کلمات کلیدی را استفاده کنید

یکی دیگر از مولفه هایی که باعث می شود کاربران هدف سایت شما را شناسایی کنند استفاده درست از کلمات کلیدی هست.
کلمات کلیدی در واقع کمک می کند که موتورهای جستجو هم سایت شما را پیدا کنند و به کاربران سایت را نمایش دهند.
این کلمات باید متناسب با خدمات و یا کالا هایی باشد که ارائه می کنند. استفاده از کلماتی که ارتباطی با موضوع اصلی سایت شما ندارد باعث سردرگمی مخاطب و موتورهای جستجو می شود.
پس فراموش نکنید از این کلمات به صورت بهینه و ایده آل استفاده کنند و استفاده بیش از حد از این کلمات جایگاه شما را دچار مشکل می کند.

5- صفحات سایت را ثابت نگه دارید

طراحی شلوغ و تغییر های ناگهانی از یک صفحه به صفحه دیگر به صورتی که انگار سایت تغییر کرده است باعث می شود کاربر اعتماد خود به سایت شما را از دست دهد.
خیلی مهم است که طراحی ها به گونه ای باشد که همه صفحات بهم پیوسته باشند و کاربر در صفحات مختلف گم نشود!
چک کردن اسم سایت شما هنگام بررسی صفحات مختلف به این بهانه که آیا هنوز در سایت شما وجود دارد و یا وارد سایت دیگری شده است می تواند بدترین ضربه را به تجربه کاربر از سایت بزند.
پس همواره دقت داشته باشید از فونت ها و رنگ های یکسان در صفحات استفاده کنید.
یا ایده آل ترین کار این است که کاربر در همان صفحه اول متناسب با موضوعات سایت شما با یک کلیک بدون اینکه به صفحات دیگر منتقل شود به موضوعات دسترسی داشته باشد مانند تصویر زیر:

6- تصویر خطای 404 را شخصی سازی کنید

موتور های جستجو برای خطاهای 404 شما را مجازات نمی کنند ولی شک نکنید کاربران بخاطر این خطا این کار را می کنند.
خطای 404 یعنی لینک مورد نظر یافت نشد و وقتی کاربر با این خطا رو به رو می شود یک تجربه بسیار بدی را خواهد داشت. برای این که بررسی کنید آیا خطای 404 دارید می توانید از ابزار Google Webmaster استفاده کنید تا به شما بگوید این خطا در سایت شما هست یا خیر.
در حالت کلی قرار دادن تصویر دلخواه خود روی خطای 404 می تواند تا حد زیادی تجربه بد کاربر را کاهش دهد به طور مثال این صفحه را مشاهده کنید که به جای خطای 404 پیش فرض می تواند قرار بگیرد.

7- سازگار با موبایل

با پیشرفت چشم گیر تلفن های هوشمند اگر سایت شما با نسخه های مختلف گوشی ها سازگار نباشد، مسابقه را می بازید!
امروز بیشترین ترافیک های استفاده شده در روز بوسیله گوشی های هوشمند مصرف می شوند برای همین احساس نیاز برای بهینه سازی سایت با این دستگاه ها امری اجتناب ناپذیر هست.
کاربر وقتی با تلفن همراه خود وارد سایت شما می شود اگر ببیند سایت بهم ریخته شده و اصلا قابل خواندن نیست آن وقت حتی یک ثانیه نیز وقت خود را در سایت شما تلف نمی کند و سریع آن را ترک می کند.
علاوه بر کاربران، موتورهای جستجو هم سایت شما را در نظر نخواهند گرفت و جایگاه بدی را به شما خواهند داد. مخصوصا اینکه اخیرا گوگل اعلام کرده است سایت هایی که با گوشی های هوشمند بهینه نشده اند را جریمه خواهد کرد.

نتیجه گیری:

با بررسی و اجرایی کردن مواردی که ذکر شد تا حد بسیار زیادی می توانید تجربه کاربران از بازدید سایت خود را بهبود ببخشید و از هزینه های اضافی طراحی مجدد سایت خلاص شوید.
فراموش نکنید تجارت و ماندگاری شما در فضای وب به این بستگی دارد که سایت شما به گونه ای باشد که کاربر با آن احساس راحتی کند و بازدید های بعدی را تضمین کند.
شما باید یک سایت خیلی خاص و بی رقیب باشید که کاربر از ضعف های سایت شما چشم پوشی کند و مجبور به بازگشت باشد یا اگر رقیب دارید که در 98 درصد مواقع همینطور است باید یک سایت ایده آل و کاربر پسند داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *