آموزش راه اندازی پروژه نود جی اس nodejs روی هاست

آموزش راه اندازی پروژه نود جی اس nodejs روی هاست

راه اندازی نود جی اس در هاست

همانطور که اطلاع دارید معمولا برنامه نویس ها برای پروژه نود جی اس از سرور مجازی جهت راه اندازی استفاده میکنند. اما سرور مجازی معایب های خودش را دارد مثلا برای راه اندازی آن نیاز به دانش خاص خودش را دارد و همچنین کیفیت سرور مجازی شاید مناسب کار شما نباشد و یکی دیگر از بحث های مهم بک آپ گیری منظم می باشد که باید در سرور جداگانه تهیه شود.


پارس وب سرور با راه اندازی هاست نود جی اس معایب های سرور مجازی را برای شما برطرف کرده است. برای راه اندازی پروژه نود جی اس nodejs روی هاست سی پنل اول باید هاست nodejs را خریداری کنید.مرحله اول: فشرده سازی فایل های پروژه نود جی اس


در مرحله اول شما باید پروژه نود جی اس که در سیستم خودتان دارید فشرده کرده و آماده آپلود در هاست کنید.


توجه داشته باشید که تمامی فایل های پروژه به جز node_modules را باید با پسود zip فشرده کنید.مرحله دوم: ایجاد پروژه نود جی اس nodejs در هاست


وارد سی پنل هاست نود جی اس که تهیه کردید بشوید و در قسمت SOFTWARE روی گزینه Setup Nodejs App کلیک کنید.


ایجاد پروژه nodejs

در صفحه جدید اپلیکیشن یا پروژه هایی که ایجاد کرده اید لیست خواهد شد مانند تصویر زیر البته فعلا پروژه ای ایجاد نشده است برای ایجاد پروژه روی گزینه Create Application کلیک میکنیم.


ایجاد اپلیکیشن نود جی اس

در صفحه جدید مانند تصویر زیر اطلاعات لازم را باید تکمیل کنید.


Node.js version: نسخه نود مود نظر را می توانید انتخاب کنید.

Application root: مسیر فایل پروژه را باید مشخص کنید در این بخش یه نام مثل project وارد میکنیم که با این کار یه پوشه به نام project در مسیر home هاست شما ایجاد خواهد شد که پروژه باید در این فولدر آپلود شود.

Application URL: در این بخش دامنه ای که برای پروژه خود می خواهید را انتخاب میکنید.

Application startup file: در این فیلد نام فایلی که به عنوان فایل اول پروژه که باید اجرا شود را وارد میکنیم.

ور درنهایت روی گزینه Create کلیک میکنیم.


اطلاعات پروژه نود جی اس node js

بعد از ایجاد پروژه اگر برگردیم به تب WEB APPLICATIONS با تصویر زیر روبه رو خواهید شد.


پروژه نود جی اس

الان اگر دامنه را در مرورگر وارد کنید باید مثل تصویر زیر مشاهده کنید.


پیام درحال کار کردن و در پایین نسخه ای که انتخاب کردید را نمایش میدهد.


اطمینان از عملکرد نود جی اس

تا اینجا ما توانستیم یک پروژه نود را راه اندازی کنیم و بعد آن باید پروژه خودمان را داخل پوشه پروژه ای که روی هاست ایجاد کرده ایم آپلود کنیم.مرحله سوم: فشرده سازی و آپلود پروژه روی هاست


پروژه نود جی اس خودمان که روی سیستم داریم یا از پروژه های آماده اگر استفاده میکنیم را باید فشرده کرده و روی اهست آپلود کنیم.


توجه: نیاز به فشرده سازی فایل node_modules نداریم و مابقی فایل ها را فشرده و آپلود میکنیم.


بعد فشرده سازی وارد سی پنل می شویم و در نهایت وارد file manager میشویم.


فایل منجر سی پنل
فایل منجر سی پنل

توجه: قبل از آپلود توجه داشته باشید که بهتر است حالت نمایش فایل های مخفی را در فایل منجر فعال کنیم تا فایل هایی که اول نام آن ها دات یا نقطه هستش برای ما قابل نمایش باشد. برای این منظور از آموزش نمایش فایل های مخفی در سی پنل استفاده کنید.


وارد پوشه ای که پروژه را ایجاد کردیم می شویم در اینجا نام فایل ما project بوده که قبل public_html قرار دارد. و روی گزینه اپلود کلیک میکنیم.


آپلود در مسیر پروژه نود جی اس

ما در این آموزش از یک پروزه آماده نود جی اس استفاده میکنیم بعد آپلود باید از حالت فشرده خارج کنیم توجه داشته باشید که حالت فشرده سازی شما باید zip باشد و به صورت rar نباشد.


extract کردن پروزه nodejs

توجه: لطفا دقت داشته باشید که تمامی فایل های اصلی پروژه شما داخل همین فولدر باشد و وارد پوشه دیگری داخل همین پوشه نشود. برای مثلا به عکس زیر دقت کنید. بعد خارج کردن از حالت فشرده کل پروژه داخل یک فولدر دیگری قرار گرفته است که باید وارد آن شده و کل محتویات را انتقال بدهیم به پوشه اصلی که نام آن project هست. برای انتقال باید از گزینه move استفاده کنید.


خارج کردن از داخل پوشه

توجه: ما فایل اصلی پروژه رو زمان ایجاد پرژه run.js انتخاب کردیم باید دقت داشته باشید که پروژه ای که اپ کردیم نام فایل اصلی run.js باشد البته اگر اشتباه وارد کردید پروژه از داخل cpanel قابل ویرایش است.


بعد خارج کردن از حالت فشرده اگر دامنه را در مرورگر وارد کنید معولا باید خطای ۵۰۳ دریافت کنید چون ما نود ماژول ها و دیتابیس اگر نیاز دارد را ست نکردیم.


توجه: اگر تغییراتی که روی پروژه میدهید با رفرش کردن دامنه روی مرورگر باز هم تغییرات جدید نمایش نمیدهد باید پروژه نود را ریستارت کنید که داخل سی پنل در قسمت setup nodejs app انجام می شود مانند تصویر زیر.


ریستارت کردن پروژه نود جی اس

مرحله چهارم:‌ نصب node_modules برای پروژه نود جی اس


برای نصب node_modules باید از سی پنل در قسمت setup nodejs app روی ویرایش پروژه کلیک کنیم.


توجه: این بخش یکی از سخت ترین و پیچیده ترین بخش های راه اندازی نود جی اس روی هاست هست در صورتی که خطایی نداشته باشید بسیار ساده است اما اگر مشکلی داشته باشد نیاز به کار زیادی دارد.


ویرایش پروژه نود جی اس

در صفحه جدید روی گزینه Run NPM Install کلیک میکنیم.


npm install node

چند لحظه صبر کنید تا node_modules ها نصب شود در صورتی که صحیح نصب شود در صورتی که همه موارد صحیح نصب شود یک پیغام سبز رنگ مشاهده خواهید کرد.


در صورتی که خطایی مشاهده کرده بهتر است از طریق ssh دستور npm install را اجرا کنید.


اجرای دستورات در SSH:


برای ورود به SSH اگر اطلاعات ورود را ندارید از بخش پشتیبانی پارس وب سرور میتوانید این اطلاعات را دریافت کنید البته نام کاربری و رمز عبور آن همان اطلاعات ورود به سی پنل هست فقط نیاز به دریافت پورت مخصوص ssh دارید که می توانید از پشتیبانی درخواست کرده و با نرم افزار putty به آن متصل بشوید.


نکته: از داخل سی پنل یک بخش هست به نام terminal که اونجا به صورت تحت وب می توانید دستورات ssh را اجرا کنید اما بعضی وقت ها برای بعضی از کامند ها با خطایی مواجه خواهد شد شاید بهتر باشد مستقیم با putty به ssh متصل شوید.


بعد اتصال به ssh یک نکته وجود دارد که باید حتما انجام بدهید در غیر این صورت دستورات npm و node به هیج وجه کمکی به شما نخواهند کرد که در زیر توضیح لازم داده می شود.


باید وارد سی پنل بشوید و در بخش setup nodejs app پروژه ای که ایجاد کردید را ویرایش کنید داخل صفحه ویرایش پروژه یه بخش وجود دارد به نام محصول مجازی مانند تصویر زیر


محیط مجازی نود جی اس

همانطور که در تصویر بالا مشخص شده است شما برای دسترسی داشتن به سرویس node و npm با همان نسخه ای که انتخاب کرده اید به صورت مجازی باید دستوری که در کادر قرمز مشخص شده است را در ssh وارد کنید منظور بنده دستوری است که با source شروع شده و با activate تمام می شود.


با زدن دستور بالا شما به node و npm نسخه مورد نظر خود دسترسی خواهید داشت و می توانید وارد مسیر پروژه خود شده و دستور npm install را اجرا کنید.


نکته: اگر می خواهید به کنسول node دسترسی داشته باشید باید در همین محیط ssh دستور node و بعدش جلوی آن فایل اجرایی پروژه خودتان را وارد کنید مثلا در این مثال: node run.js


امیدوارم در این بخش خطایی که برای نصب node_modules داشته اید را برطرف کرده باشید و مشکل شما حل شده باشد.مرحله پنجم: ایجاد دیتابیس MySQL و متصل کردن به پروژه


این مرحله ممکن است برای پروژه های مختلف متفاوت باشد اما ما برای این پروژه آماده ای که داریم انجام میدهیم و اصول کار مشخص خواهد شد.


اول یک دیتابیس MySQL در سی پنل ایجاد کرده و بعد یوزر و پسورد را ایجاد میکنیم و در نهایت یوزر را به دیتابیس اضافه میکنیم. آموزش ایجاد دیتابیس در سی پنل را می توانید در اینجا مشاهده کنید.


بعد ایجاد دیتابیس باید جداول دیتابیس این پروژه را روی دیتابیس بارگزاری یا import کنیم. برای این کار در سی پنل وارد phpmyadmin میشویم.


phpmyadmin

در صفحه phpmyadmin باید مانند تصویر زیر اول سمت چپ دیتابیسی که ایجاد کرده بودیم را انتخاب کرده و روی گزینه import کلیک کنیم.


انتخاب دیتابیس در phpmyadmin

در صفحه جدید مانند تصویر زیر اول فایل دیتابیس را انتخاب کرده و بعد روی گزینه go کلیک میکنیم.


بعد از اتمام این کار باید اطلاعات دیتابیس را در فایل کانفیگ پروژه خودمان معرفی کنیم.


برای اینکار وارد فایل منجر شده و با ادیتوری که داخل فایل منجر قرار دارد فایل کانفیگ را باز میکنیم برای پروژه ما فایلی با نام appConfig.js هست که آن را با ادیتور باز میکنیم.


داخل این فایل ۴ تا پارامتر از ما می خواهد


آدرس دیتابیس: ادرس سرور دیتابیس که معمولا localhost است

نام دیتابیس: نام دیتابیسی که قبلا ایجاد کرده ایم مثلا: hostrain_node

نام کاربری دیتابیس: نام کاربری که برای دیتابیس ایجاد کرده ایم مثلا hostrain_nodeu

پسورد دیتابیس: همان پسوردی که برای دیتابیس ایجاد کرده ایم را باید وارد کنیم.


بعد اول انجام موارد بالا فایل را ذخیره کرده و خارج میشویم.


اگر دامنه را درمورگر وارد کنید باید پروژه اجرا بشود.

امیدوارم مفید واقع شده باشد.نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه های این نوشته

 1. دوست شما گفت:

  عالی بود کارتون حرف نداره

 2. علی گفت:

  آموزش نصب اسکریپت پایتون رو هم بزارید

 3. آرین گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون از آموزش خوبتون فقط یه سوال داشتم من الان یه سرور مجازی centos دارم با دایرکت ادمین که روش نصب شده برای اینکه بتونم پروژه نود خودم رو انتقال بدم باید چیکار کنم با تشکر

  1. admin گفت:

   سلام. تشکر
   روی دایرکت ادمین تجربه زیادی نداریم متاسفانه
   اما فکر میکنم نود جی اس کاملا جدا با دایرکت ادمین باید کار کند یعنی نرم افزار نود رو نصب و کانفیگ کنید و از روی ssh سرور استارت کنید خیلی کاری به دایرکت ادمین نداره و دایرکت ادمین هم پنلی براش نداره

 4. هادی رضایی گفت:

  مررسییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 5. erfan گفت:

  آموزش بی نظیری بود ممنون
  بهتر از این آموزش بخش پشتیبانی پارس وب سرور بود که خیلی سریع پاسخ دادند به مشکلم
  ممنونم

 6. علی زارعی گفت:

  میدونید چقدر دنبال راه اندازی پروژه بودیم
  گوگل هم شده بچه بازی فقط سایت های بی خود اومدن بالا
  اون وقت این آموزش باید تو رده های پایین تر باشه
  خداقوت دوستان

 7. قلمراد گفت:

  ممنون از آموزش خوب و جامع شما
  موفق باشید

 8. محمود گفت:

  آقا فدایی داری عالی بود ممنونم ازتون
  به تیم پشتیبانی پارس وب سرور خسته نباشید میگم
  الکی نیست سه ساله دارم باهاتون همکاری می کنم
  بی نظرید

  1. Admin گفت:

   همراهی شما باعث افتخار ماست
   ممنونیم

 9. شهرام گفت:

  خیلی خوب بود هزینه سرور مجازی و در دسترهاش خیلی زیاده روی هاست فعلا داره خوب کار میکنه

نظرات کاربران

نماد اعتماد الکترونیکی ساماندهی درگاه به پرداخت درگاه پارسیان